Farbowanie włosów w domu krok po kroku. Jak się przygotować i o czym należy pamiętać?

Farbowanie włosów nie jest czynnością łatwą, choć taką się wydaje. W końcu nie wystarczy szybkimi ruchami nanieść produkt na włosy i czekać aż substancje aktywne doprowadzą do otwarcia łuski i wprowadzenia trwałego pigmentu. Konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad, by kolor był jednolity, bez plam, a włosy po farbowaniu nie były sianowate. Co warto wiedzieć na temat farbowania włosów krok po kroku w domu? Jak się do tego przygotować?

Krok pierwszy: przygotowanie włosów do farbowania

Na pewno zanim przystąpicie do farbowania musicie nieco poskromić swój entuzjazm i chęć jak najszybszej zmiany koloru, zwłaszcza gdy Wasze włosy są przesuszone czy też zniszczone poprzednimi koloryzacjami. Trzeba najpierw zregenerować włosy przed farbowaniem. Należy doprowadzić je do jak najlepszego stanu, by farbowanie nie spowodowało ich masowego wypadania czy dużych trudności w myciu i stylizowaniu. Na pewno należy postawić na olejowanie włosów. Warto tu podkreślić, że olej zawsze nakłada się na dokładnie umyte, oczyszczone z sebum i zanieczyszczeń włosy. Olej można nakładać na wilgotne lub suche włosy. Ważne by zrobić to dokładnie dzień przed planowanym farbowaniem. Nie trzeba oleju spłukiwać. Można pozostawić go na włosach, by dobrze się wchłonął i stanowił swoisty film ochronny. Dobrze sprawdzi się olej kokosowy. Sam olej nie wystarczy i włosy należy regenerować przynajmniej miesiąc przed farbowaniem. Można sięgnąć po szampony i odżywki z ceramidami i keratyną, które wypełnią ubytki. Takie produkty należy zastosować na miesiąc i dwa tygodnie przed planowanym farbowaniem. Nie używa się ich zbyt często, gdyż w nadmiarze mogą obciążać włosy. Na co dzień warto stosować lekki szampon i odżywkę na bazie kwasu hialuronowego i mocznika w mniejszym stężeniu. Wysokie stężenie mocznika będzie konieczne jeśli zmagacie się z objawami atopii skóry głowy czy też zatkanymi porami na skórze głowy. Wzmocnienie, nawilżenie i odżywienie to cele, które trzeba osiągnąć przed farbowaniem włosów.

Krok drugi: zgromadzenie niezbędnych produktów i akcesoriów

Gdy jesteście jeszcze w trakcie regeneracji włosów możecie już zaopatrzyć się w niezbędne kosmetyki i akcesoria potrzebne do farbowania włosów. Niezbędna będzie farba. Gdy włosy czy skóra głowy zmagały się czy zmagają z problemami, to koniecznie należy wybrać tę bez amoniaku. Jeśli włosy są niskoporowate i zdrowe można wybrać mocniejszą farbę z amoniakiem. Koniecznie należy zaopatrzyć się w odżywkę, która po farbowaniu od razu zamknie łuski włosa i głęboko je odżywki. Dobry szampon i odżywka do włosów farbowanych pozwolą z kolei utrzymać kolor. Trzeba jeszcze zaopatrzyć się w miseczkę do rozrabiania farby z aktywatorem koloru, pędzel do nakładania farby (zwykle w zestawie z farbą), grzebień z szerokimi zębami, który nie będzie dodatkowo podrażniał i powodował wypadania włosów, spinki do upinania włosów przy dzieleniu ich na sekcje. Dodatkowo niezbędne są środki ochrony osobistej. Można wybrać folię ochronną na ubranie, a także rękawiczki.

Krok trzeci: farbowanie włosów od A do Z

Warto wiedzieć, że farbowanie włosów krok po kroku w domu może być skuteczne i bezpieczne. Należy przestrzegać zasady, by rozpoczynać nakładanie farby od odrostów. Kolejność też jest ważna, bo zaczyna się od miejsca przy karku, potem nakłada się farbę na włosy w okolicach uszu, a na koniec na czubku głowy. Po kilkunastu minutach można nałożyć też farbę na długość włosów. Dzięki temu naturalne włosy dobrze się zafarbują, a te, które mają jeszcze pigment nie będą różnić się od nich odcieniem. Należy przestrzegać czasu farbowania i zaraz po nim nałożyć odżywkę wzmacniającą i umyć włosy na skórze głowy. Warto pozostawić włosy do wyschnięcia albo użyć odżywki termoochronnej przed suszeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 1 =