Czym różnią się taśmy LED COB od zwykłych?

Wraz z rozwojem LED-owego oświetlenia zaczęły powstawać coraz to nowe rozwiązania, mające na celu jeszcze bardziej zwiększyć komfort użytkowania. Na szczególną uwagę zasługują taśmy LED COB – jedne z najnowszych i niewątpliwie przełomowych technologii na oświetleniowym rynku. Czym charakteryzuje się owa taśma? Co odróżnia ją od standardowych pasków LED?

Technologia COB – innowacyjne rozwiązanie oświetleniowe

Taśmy COB (https://studio-led.pl/cob,326.html), pomimo niedługiej obecności na rynku, stały się w ostatnim czasie często wybieranym rozwiązaniem. Nic dziwnego! Ta nowoczesna technologia umożliwia bowiem uzyskanie efektu jednolitej linii światła. Zawdzięcza to dużemu zagęszczeniu diod COB na pasku, dzięki czemu poszczególne diody nie są widoczne, co z pewnością stanowi duży ich atut. Technologia COB (Chip on Board) odnosi się do sposobu montażu chipa, który montowany jest bezpośrednio na PCB w celu wytworzenia matrycy LED. Pozwala to na umieszczenie znacznie większej ilości diod niż w przypadku pasków SMD, charakteryzujących się brakiem obudowy i odmiennym sposobem łączenia z PCB. Taśmy COB dodatkowo wyróżniają się doskonałymi parametrami świetlnymi, dlatego też doskonale sprawdzą się zarówno jako oświetlenie główne, jak i dekoracyjne. Dostępne są zarówno w barwie białej, jak i w palecie kolorów RGB, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie model dla siebie. Pamiętajmy jednak o tym, że aby móc odkryć pełny potencjał LED-owych pasków, warto zaopatrzyć się w kontrolery i sterowniki do LED-ów, które znajdziesz tutaj: https://studio-led.pl/kontrolery-rgb-rgbw-sterowniki,193.html.

Taśma COB a SMD – różnice

Tradycyjną i jednocześnie najbardziej popularną taśmą LED jest taśma SMD (Surface Mounted Device). Skrót odnosi się do sposobu montażu chipów, które w przeciwieństwie do technologii COB montowane są powierzchniowo. Ma to bezpośredni wpływ na jednolitość wiązki światła, która w przypadku LED-ów SMD jest bardziej rozproszona, zaś w przypadku wersji COB – bardziej równomierna. Na zwykłych taśmach pojedyncze diody będą widoczne, co w przypadku technologii Chip on Board nie występuje. Dodatkowo, innowacyjne paski zużywają nieco mniej energii, niż ich tradycyjne odpowiedniki oraz charakteryzują się szerszym kątem świecenia.

Nowoczesne technologie oświetleniowe warto traktować jako uzupełnienie dotychczasowych rozwiązań. Dzięki temu masz możliwość lepszego dopasowania modelu do własnych preferencji. Pamiętaj jednak o tym, aby produkty były wysokiej jakości i pochodziły od sprawdzonego dostawcy, takiego jak Studio LED.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 3 =