Zaprawa murarska – jak wybrać najlepszą?

Zaprawa murarska to materiał, bez którego nie da się przeprowadzić murowania ścian. Jednak aby powstające ściany były wytrzymałe i trwałe, ważny jest wybór jakościowej zaprawy. W sklepach budowlanych możemy natknąć się na wiele klas i rodzajów zapraw, ale skąd wiedzieć która będzie najlepsza? Podpowiadamy, na jakie parametry warto zwracać uwagę przy wyborze zaprawy murarskiej.

Rodzaj zaprawy murarskiej

Poszukiwanie najlepszej zaprawy murarskiej trzeba rozpocząć od określenia, jakiego rodzaju zaprawy potrzebujemy. Możemy wyróżnić kilka rodzajów:

  • zaprawa cementowa – z racji bardzo dobrej wytrzymałości przeznaczona jest do wyłożenia podłoża pod posadzkę, a także do murowania ścian i fundamentów,
  • zaprawa cementowo-wapienna – ze względu na gorsze parametry nadaje się do konstrukcji, od których nie jest wymagana duża wytrzymałość,
  • zaprawa ciepłochłonna – zwykle zawiera domieszki perlitu i keramzytu, dzięki którym ściana tworzona z takiej zaprawy ma zwiększoną izolacyjność cieplną,
  • zaprawa klejowa – nadaje się do mocowania płyt ociepleniowych oraz do przygotowywania warstwy szpachlowej. Bywa też określana jako zaprawa do murowania na cienkie spoiny i może być dostępna w postaci suchej lub półpłynnej.

Klasy zapraw murarskich

Gdy rodzaj zaprawy murarskiej mamy już wybrany, musimy zdecydować, jaką klasę wybrać. Klasa to parametr, który informuje nas o wytrzymałości zaprawy na ściskanie i zwykle oznaczany jest literą M wraz z liczbą. Jak łatwo się domyślić, im wyższa wartość, tym lepiej, gdyż oznacza to, że zaprawa będzie wytrzymała. Pamiętajmy jednak, że to samo oznaczenie odnoszące się do zaprawy cementowej wcale nie musi oznaczać analogicznego przeznaczenia w przypadku zaprawy cementowo-wapiennej. Przykładowo, klasa M2 zaprawy cementowej zwykle przeznaczona jest do wykonywania wierzchniej warstwy tynków zewnętrznych i wewnętrznych, natomiast klasa M2 zaprawy cementowo-wapiennej może już zostać użyta do budowy ścian nadziemnych w budynkach 1- lub 2-kondygnacyjnych.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze najlepszej zaprawy murarskiej?

Wśród parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze zaprawy murarskiej, wymienia się także przyczepność. Jest to parametr oznaczany symbolem N/mm2. Ogólna zasada mówi, że im większe ma być naprężenie danej konstrukcji, tym zaprawa powinna mieć większą przyczepność. Kolejną kwestią są proporcje. Na opakowaniach zapraw cementowych i cementowo-wapiennych zwykle znajdziemy informację, ile wiader piasku zostało użytych do przygotowania wiadra spoiwa. Przykładowo proporcje 1:6 oznaczają 1 wiadro cementu i 6 wiader piasku, a proporcje 1:1:6 – 1 wiadro cementu, 2 wiadra wapna i 9 wiader piasku.

Szeroka oferta zapraw murarskich dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/zaprawy-budowlane

Jeśli wybranie najlepszej zaprawy murarskiej nadal sprawia nam trudność, pamiętajmy, że w sklepach czekają też produkty dedykowane do konkretnych konstrukcji. Przykładowo, możemy nabyć specjalne zaprawy dostosowane do klinkieru albo szamotowe, czyli przeznaczone do łączenia cegieł i płyt szamotowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − cztery =