Rozdzielnice elektryczne – 3 rzeczy, które warto o nich wiedzieć

W codziennym życiu niewiele osób zastanawia się nad funkcjonowaniem skrzynek elektrycznych. Tymczasem te niepozorne rozdzielnice elektryczne pełnią ważną funkcję w zapewnieniu dostępu do energii elektrycznej. Warto zdobyć wiedzę na ich temat, ponieważ są to narzędzia, które wpływają na nasze bezpieczeństwo i komfort. Sprawdź, co warto wiedzieć, aby wybrać odpowiedni model.

W jaki sposób wybrać rodzaj skrzynki elektrycznej?

Wybór między rodzajem podtynkowym a natynkowym powinien być ściśle uzależniony od specyfiki instalacji elektrycznej w danym budynku, lokalizacji montażu oraz tego czy przekaźniki instalacyjne będą łatwo dostępne. Obie te opcje mają swoje wyjątkowe cechy i zapewniają użytkownikom liczne korzyści, przy czym aspekty bezpieczeństwa oraz wydajności działania pozostają w nich na tym samym, najwyższym poziomie.

Jeśli priorytetem jest harmonijny wygląd wnętrza i minimalizacja widocznych elementów wyposażenia, rozdzielnice elektryczne podtynkowe wykonane z tworzywa sztucznego będą dobrą opcją. Umieszczone wewnątrz ściany, zlewają się z nią, co zapewnia oszczędność przestrzeni oraz estetyczny wygląd pomieszczenia. Z kolei skrzynki natynkowe stanowią znakomite rozwiązanie dla osób, które stawiają na prostotę montażu i łatwy dostęp do komponentów.

Co powinna zawierać rozdzielnica elektryczna?

Skrzynka elektryczna to centralny punkt systemu zasilania, gdzie energia elektryczna jest rozprowadzana, kontrolowana i zabezpieczana. Warto w niej zamontować kilka istotnych komponentów. Chodzi między innymi o:

  • bezpieczniki lub wyłączniki różnicowoprądowe,
  • przełączniki nadmiarowe i awaryjne,
  • przekaźniki instalacyjne,
  • zabezpieczenia przeciwpożarowe,
  • rozłączniki,
  • przekładniki prądowe.

Gdzie należy umieścić rozdzielnice elektryczne?

Wielu z nas, biorąc pod uwagę instynktowną potrzebę wygody, zakłada, że tablica rozdzielcza zawsze znajduje się w bliskim sąsiedztwie licznika energii elektrycznej. Jednak rozdzielnica elektryczna może być zlokalizowane w różnych miejscach. Od pomieszczenia gospodarczego i piwnicy przez kotłownię aż po przedpokój. Najistotniejsze jest jednak odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią i możliwość łatwego dostępu.

W przypadku budynków mieszkalnych sprawdzają się kompaktowe modele. Z kolei w  obiektach o większym zapotrzebowaniu na energię, takich jak firmy, spotykane są bardziej rozbudowane wersje, które pomieszczą znaczną liczbę zespołów sterujących w tym przekaźniki instalacyjne, spełniając tym samym rosnące wymagania związane z zapewnieniem niezawodności i bezpieczeństwa w dostawie energii elektrycznej.

W jakich sklepach są dostępne skrzynki elektryczne?

Jeżeli nie wiesz, gdzie zaopatrzyć się w rozdzielnice elektryczne, skorzystaj z usług renomowanej hurtowni elektrycznej, takiej jak na przykład Doko, gdzie znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości komponentów elektrycznych w tym przekaźniki instalacyjne. Profesjonalna obsługa klienta, konkurencyjne ceny i doradztwo w doborze odpowiednich elementów to atuty, które sprawiają, że warto powierzyć swoje elektryczne potrzeby ekspertom z tej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy − 1 =