Rodzaje masztów wózków widłowych

Maszt to jeden z najważniejszych elementów wózka widłowego, który odpowiedzialny jest za przenoszenie, podnoszenie i transportowanie ładunków. Istnieją jednak różne wersje tego elementu, mające zupełnie różne zastosowania. Jakie są rodzaje masztów wózków widłowych i czym różnią się one od siebie?

Trzy podstawowe typy masztów wózków widłowych

Maszty spotykane w wózkach widłowych można podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Pierwsze to standardowe maszty typu Simplex. Oprócz tego spotykane są również te typu Duplex i Triplex. Różnią się one od siebie rozmiarami, ale nie tylko. Mają także inną konstrukcję, przez co wykorzystuje się je do różnych zadań.

Maszt typu Simplex

Najprostsze i najmniejsze są maszty typu Simplex. W nich wewnętrzna rama oraz karetka unoszą się jednocześnie. Z tego powodu maksymalna wysokość podnoszenia ładunku jest niewielka. Ze względu na taką konstrukcję sprawdza się on głównie w miejscach, gdzie nie ma konieczności przenoszenia ładunków pomiędzy wysoko położonymi punktami.

Maszt typu Duplex

Tak zwany maszt podwójny, czyli ten typu Duplex, jest już dłuższy, a przy tym nieco inaczej skonstruowany. W nim najpierw unoszona jest karetka, którą wypycha specjalny siłownik, a dopiero potem dochodzi do podniesienia ramy wewnętrznej. Dzięki temu maszt zapewnia dużo wyższy udźwig, a także możliwość podnoszenia ładunków na większą wysokość.

Maszt typu Triplex

Najwyższe są naturalnie maszty potrójne. Efektem ich unikalnej konstrukcji jest jeszcze wyższa maksymalna wysokość podnoszenia ładunku. Dbają o to odpowiednio połączone, dwie ramy wewnętrzne. Dzięki nim ładunki można podnosić nawet na bardzo duże wysokości. Z tego powodu jest to świetny wybór do magazynów z wysokimi sufitami.

Jaki maszt wózka widłowego wybrać?

Odpowiednie dobranie masztu wózka widłowego to zadanie bardzo ważne i jednocześnie trudne. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę warunki na miejscu pracy. Wysokość, na jaką trzeba przenosić towary, czy też najniższy punkt sufitu na trasie wózka. Oprócz tego konieczne będzie zwrócenie uwagi na trwałość i łatwość w obsłudze masztu.

Zapraszamy po więcej informacji: wózki widłowe Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + 5 =