Projekty domów nowoczesnych z poddaszem – sprawdź najczęściej wybierane

Domy z poddaszem to niezwykle popularny trend w budownictwie mieszkalnym. Obecnie inwestorzy stawiają przede wszystkim na nowoczesne projekty, które wyróżniają się prostą, ale zarazem atrakcyjną bryłą i funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń. Na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę?

Czym wyróżnia się dom z poddaszem?

Dom z poddaszem tym się różni od parterowego, że ma dodatkową kondygnację. Oznacza to, że nie trzeba wszystkich pomieszczeń urządzać na jednym piętrze, co bardzo ułatwia oddzielenie części dziennej od strefy nocnej, z sypialniami dla domowników. Najczęściej parter takiego domu zajmuje salon, kuchnia i jadalnia, do tego dochodzi jeszcze mała łazienka oraz pomieszczenia gospodarcze, jeśli dom nie ma piwnicy. Salon jest zazwyczaj otwarty na kuchnię, dzięki czemu przestrzeń optycznie się powiększa, poza tym takie rozwiązanie sprzyja większej integracji rodziny.

Poddasze to sypialnie, łazienka plus ewentualnie dodatkowe pomieszczenia, które nie zmieściły się na dole, np. gabinet. Cechą charakterystyczną poddasza są skosy, które z jednej strony nieco utrudniają aranżację wnętrz, ale z drugiej, dodają pokojom uroku.

Jakie projekty są najlepsze?

Poddasze użytkowe powiększa metraż domu, ale nie czyni tego kosztem działki. Inaczej mówiąc, dom z poddaszem będzie wymagał mniejszej działki niż dom parterowy o takiej samej powierzchni użytkowej – w ten sposób da się zaoszczędzić na zakupie gruntu. Nie znaczy to oczywiście, że domy z poddaszem to tylko te o skromnym metrażu – modne, nowoczesne stodoły śmiało mogą mieć nawet 180-200 m2.

Wspomniane stodoły zaliczają się do najchętniej obecnie wybieranych projektów. Ich wielkim atutem jest atrakcyjna, ponadczasowa bryła z wysokim, dwuspadowym dachem oraz duże możliwości aranżacyjne – tego typu domy mają albo klasyczny podział na dwie kondygnacje albo otwarty, wysoki parter z antresolą.

Modne są też domy o minimalistycznej formie, z dużym tarasem, oraz domy nowoczesne, nawiązujące swoją stylistyką do budynków tradycyjnych. Wielu inwestorów wybiera projekty domów z garażem w bryle, natomiast przy małych metrażach popularne są garaże w formie dobudówki, tak że dach garażu pełni jednocześnie rolę przestronnego balkonu, który łączy się z sypialnią na górze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 2 =