Strug to przydatne narzędzie stolarskie, służące głównie do prac wykończeniowych. Jest on bardziej zawansowany technologicznie od klasycznego hebla, choć wykorzystuje się go w podobnych celach. Kiedy warto z niego korzystać?
Czym wyróżnia się nowoczesny strug jednoręczny?
Tradycyjny, drewniany hebel to narzędzie, które pozwala strugać cienkie wióry z powierzchni drewna. Manewruje się nim ręcznie, a ze względu na swoją na swoją konstrukcję oraz brak dodatkowych funkcji, dzisiaj korzysta się z hebla głównie w stolarstwie artystycznym i przy renowacjach starych, zabytkowych mebli. W większości przypadków klasyczny hebel został zastąpiony dużo poręczniejszym strugiem elektrycznym – zasilanie prądem zwiększa wydajność i funkcjonalność urządzenia.
Dostępny na Msv24.pl strug jednoręczny ma nowoczesną, ergonomiczną budowę. Waży niewiele, co ułatwia pracę i pozwala bez trudu przenosić strug w inne miejsce. Można nim nie tylko strugać, ale też fazować drewno, strug elektryczny przydaje się też do wręgowania, przycinania i skracania drewna, dzięki czemu nie trzeba podczas swojej pracy korzystać z różnych narzędzi.
Strugi elektryczne posiadają możliwość regulacji głębokości strugania. Nóż spiralny, w jaki wyposażony jest strug, tnie drewno ruchem koszącym, dlatego obrabiana powierzchnia jest idealnie gładka i perfekcyjnie wykończona. Strugiem można operować pionowo i poziomo, z każdej strony, i zawsze takie cięcie będzie precyzyjne.
Kiedy warto kupić strug elektryczny?
Ze strugów jednoręcznych chętnie korzystają profesjonaliści i jest to niezbędny sprzęt w każdym warsztacie stolarskim. Przyda się również amatorom, którzy zajmują się obróbką drewna. Strugi jednoręczne stosowane są głównie przy obróbce mniejszych kawałków drewna i pojedynczych desek, ale można też znaleźć modele przystosowane do pracy z większymi powierzchniami.
Przy zakupie patrzymy na maksymalną głębokość skrawania i wręgowania. Szerokość głowicy decyduje o wielkości obszaru skrawania – do małych i skomplikowanych elementów lepsza będzie węższa głowica, w pozostałych przypadkach efektywną pracę zapewni strug z szerszą głowicą. Za sprawne i szybkie struganie odpowiada liczba obrotów głowicy – do celów profesjonalnych warto wybierać narzędzia o dużej prędkości.