24 stycznia, 2025

Palenie papierosów a badanie krwi

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Badanie krwi to rutynowy etap w zakresie diagnostyki medycznej. Jeśli chodzi o to badanie, kluczowe jest otrzymanie wiarygodnych wyników. Niestety, nie zawsze można być tego pewnym, ponieważ wiele czynników wpływa negatywnie na skuteczność pomiaru. Jednym z nich jest palenie papierosów. Jaka jest zależność na linii: „palenie papierosów a badanie krwi”?

Badanie krwi. Co musi zrobić pacjent przed wykonaniem badania?

Jeśli jako pacjent chcesz, by badanie krwi przyniosło wiarygodne krwi, musisz ściśle stosować się do zaleceń. To bardzo ważne, ponieważ badanie morfologiczne może zostać w przeciwnym wypadku zaburzone i przynieść niewłaściwe wnioski. W efekcie leczenie może zostać niepodjęte, co w niektórych przypadkach bywa zgubne.

Jednym z najbardziej znanych zaleceń w tej kwestii jest wskazówka, by przed przystąpieniem do badania krwi nie jeść, my jednak chcemy zwrócić uwagę na inne ograniczenie. To ważne, ponieważ nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, by nie palić bezpośrednio przed odbyciem badania. Jeśli zatem np. stresujesz się nadchodzącym badaniem i chcesz z pomocą papierosa rozładować napięcie, mamy dla Ciebie jasną informację — palenie papierosów zdecydowanie nie pomaga w osiągnięciu tego celu.

Negatywny wpływ papierosów na badania krwi. O czym trzeba pamiętać?

Do badań, których wyniki mogą zostać zaburzone przez palenie papierosów, zalicza się na przykład:

  • morfologia krwi,
  • badanie glukozy,
  • badanie prób wątrobowych,
  • lipidogram.

Generalnie, warto zdecydować się na całkowite rzucenie palenia, ale jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, spróbuj powstrzymać się od tego na co najmniej godzinę przed pobraniem krwi.

Dlaczego powinno się tak zrobić? Cóż, palenie papierosów ma wpływ na takie parametry ludzkiej krwi jak na przykład poziom zawartości:

  • adrenaliny,
  • wolnych kwasów tłuszczowych,
  • kortyzolu,
  • aldosteronu,
  • białych krwinek.

Łatwo można się domyślić, że skoro wpływ substancji zawartych w wyrobach tytoniowych może dotyczyć tak wielu parametrów, to może przełożyć się to negatywnie na wiarygodność całego badania.

Jeśli nie jesteś w stanie w danym dniu zwalczyć w sobie pokusy sięgnięcia po papierosa, możesz skonsultować się z lekarzem podczas odbywania badań. Weźmie on to pod uwagę podczas interpretacji otrzymanych wyników oraz formułowania zaleceń co do dalszej diagnostyki oraz leczenia.

Rzucenie palenia a badanie krwi. Podsumowanie

Rzucenie papierosów to decyzja, która może przynieść Ci wiele korzyść, w tym np. poprawę kondycji oraz spadek ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych. Oprócz tego można jednak liczyć na inne, krótkoterminowe korzyści, w tym np. wiarygodność badań krwi.

Źródła:

https://vitomed.pl/wp-content/uploads/2020/08/Przygotowanie-pacjenta-do-badan-krew.pdf (dostęp: 2023-06-15).

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/palisz-skorzystaj-z-bezplatnych-badan (dostęp: 2023-06-15).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 15 =

Witryna domall.pl jest platformą informacyjno-rozrywkową. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania w praktyce jakichkolwiek informacji zamieszczanych na stronie. |