Nieczyszczenie klimatyzacji – czym to grozi?

W instrukcji obsługi każdego klimatyzatora znajduje się informacje dotycząca częstotliwości i sposobu konserwacji. Dodatkowo można w niej znaleźć opisy filtrów i zalecenia dotyczące ich wymiany. Brak regularnych przeglądów i konserwacji systemów klimatyzacyjnych prędzej czy później doprowadzi do usterki urządzenia.

Konsekwencje zaniechania czyszczenia klimatyzacji

Regularne czyszczenie klimatyzacji i serwisy wykonywane przez profesjonalnych monterów są kluczowe dla wydajnego działania całego systemu. Brak konserwacji może prowadzić do gromadzenia się brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń w filtrach oraz elementach klimatyzacji. W codziennym użytkowaniu oznacza to stopniowy spadek wydajności urządzenia, który doprowadza do wytężonej pracy systemu. Im ciężej pracuje sprężarka, tym klimatyzacja potrzebuje więcej energii elektrycznej. To z kolei przekłada się na wyższe rachunki za prąd.

Ponadto brak konserwacji klimatyzacji może prowadzić do stopniowego pogorszenia jakości powietrza w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zaniechanie czyszczenia klimatyzatorów jest jedną z głównych przyczyn różnego rodzaju awarii. Duża ilość zanieczyszczeń negatywnie wpływa na działanie wentylatorów, kompresorów i wymienników ciepła. Przeciążenie i nieprawidłowe działanie najczęściej prowadzi do nagłych awarii i w konsekwencji konieczności wymiany niesprawnych podzespołów.

Czyszczenie klimatyzacji – najważniejsze informacje

Systematyczne czyszczenie klimatyzacji obniża koszty eksploatacji całego systemu, poprzez mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną i redukcję ryzyka związanego z awarią. Dodatkowo wydłuża żywotność klimatyzatorów. W trakcie regularnych serwisów technicznych fachowcy nie tylko czyszczą, ale również sprawdzają stan techniczny urządzeń, elektryki i przewodów z czynnikiem chłodzącym. W razie drobnych usterek przeprowadzają naprawę na miejscu i tym samym eliminują ryzyko pojawienia się poważniej awarii, spowodowanej zaniechaniem wykonania czynności serwisowych.

Potrzebujesz pomocy przy klimatyzacji? Zgłoś się do nas! Klimatech – czyszczenie klimatyzacji Szczecin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 18 =