Społeczeństwo od zawsze fascynowało się lataniem, szybowaniem w przestworzach. Dlatego nie dziwi fakt, że ludzkość zawsze się zastanawiała, co zrobić, aby móc swobodnie latać nad ziemią. Przy tym oczywiście zachować zdrowie i życie, liczyło się przede wszystkim bezpieczeństwo.
Konstrukcja spadochronu
Legenda głosi, że inspiracja powstania spadochronu pochodzi ze starożytnych Chin, po wydarzeniu, jakim był skok z dachu płonącej stodoły z dwoma słomkowymi kapeluszami w rękach. dwa słomkowe kapelusze. Niestety nie wiadomo, czy jest to tylko wyobraźnia, czy też rzeczywistość. Prawdą jest natomiast to, że pierwszym udokumentowanym pomysłodawcą spadochronu był Leonardo da Vinci. Projekt swojego wynalazku przedstawił w 1485 roku, miał wówczas kształt piramidy. Pierwowzór spadochronu był marzeniem trudnym do realizacji, ale jednocześnie wzbudzał podziw wszystkich wokół. Kolejne spadochroniarskie eksperymenty już na szerszą skalę miały miejsce u schyłku XVIII wieku, kiedy to chemik Sebastian Lenormand przedstawił broszurę informacyjną, w której zwarł opis nowej konstrukcji – parachute. Użył jej później do skoku z wieży obserwatorium, natomiast 2 lata później ze spadochronem skoczył pies należący do Jeana Pierre’a Blancharda, właściciel później również był zmuszony skorzystać z tego wynalazku. Przełomowym był skok w 1797 roku, a wykonał go Andre Jacques Garnerin, był to jednocześnie konstruktor pierwszego spadochronu w kształcie półkulu z koszem dla skoczka. Dopiero w 1911 roku skonstruowano pierwszy samolotowy spadochron ratowniczy z czaszą, która była schowana w pokrowcu. Sport spadochronowy nie ma zbyt bogatej historii, ponieważ spadochrony pełniły głównie rolę ratowniczą i militarną.
Przygotowania do skoku spadochronowego
Samodzielne skoki spadochronowe Bielsko wymagają przejścia specjalistycznego szkolenia, ale jest ono niepotrzebne przy skoku w tandemie. W drugim przypadku nie ma żadnych specjalnych wymagań, niezbędne jest tylko podpisanie właściwego oświadczenia i wysłuchanie 15-minutowej instrukcji teoretycznej. Podczas tego ostatniego etapu skoczek poznaje najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem, czyli przyjęcia właściwej pozycji startowej, lotu i podczas lądowania. Skoki spadochronowe Bielsko, podobnie jak w innych miastach powinny być oddawane w wygodnej odzieży, niekrępującej ruchów. Zazwyczaj obok firm zajmujących się obsługą skoków spadochronowych zlokalizowane są wypożyczalnie w strefie skoków. Można w nich zdobyć stroje w postaci specjalnego kombinezonu i sznurowane buty sportowe. Każdy skoczek otrzymuje ponadto kask i przezroczyste okulary ochronne. Kobietom rekomenduje się związanie włosów w kucyk lub spięcie ich, aby nie przeszkadzały, w tym warto pozbyć się również spinek, biżuterii.
Przyjemność ze skoku spadochronowego
Samolot, w którym znajdują się skoczek i instruktor unosi się na wysokość 4000 metrów, a sam lot trwa zaledwie 10 minut. Osiągając właściwą wysokość, jeden ze spadochroniarzy otwiera drzwi i następuje wyskok z pokładu, oczywiście w ustalonej wcześniej kolejności. Wielu osobom może się wydawać, że jest to najtrudniejszy moment, tak naprawdę jednak nie ma się czego bać. Strach i panikę zdecydowanie lepiej zastąpić ekscytacją, często wyraża się ją głośnym krzykiem. Skoki spadochronowe w tandemie to najlepsza z możliwości, zwłaszcza dla osób oddających taki skok po raz pierwszy.