Czego nie lubią karaluchy, czyli jak uniknąć ich w swoim mieszkaniu?

Jakie by nie były, czy to latające, czy pełzające, robaki nie są pożądanymi zwierzętami w mieszkaniach. Możemy przynieść je do domu z zakupami, na ubraniach, mogą też przewędrować do nas przez szczeliny w ścianach albo rurami czy kanalizacją. Szczególnym utrapieniem są karaluchy, często mylone z mniejszymi kuzynami prusakami. Jak można je odstraszyć? Czy możemy się ich samodzielnie pozbyć, kiedy już zawitają w nieruchomości? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj nasz artykuł!

Co przyciąga karaluchy do domu?

Wiele gatunków lubi bytować w ciepłych, a nierzadko i wilgotnych miejscach. Przez to chętnie towarzyszą ludziom, choć ich sympatia nie jest odwzajemniona. Najczęściej można je spotkać w starych budynkach, w tym wieżowcach, które mają zsypy śmieci. Owe miejsca można rozpoznać od razu, niestety zwykle po charakterystycznym zapachu – są pełne odpadków, w tym biologicznych. Kiedy ujrzysz jednego robaka, to oznacza problemy, bo z pewnością nie jest on samotnikiem. Na pewno niedaleko jest gniazdo, w którym żyją jego krewni, którzy do tego bardzo szybko się rozmnażają.

Niekiedy owady można wprowadzić do nowego domu czy mieszkania razem z nami, np. w kartonowych pudłach. Najlepiej przed przeprowadzką upewnić się, że nie mamy dodatkowych pasażerów, a po dotarciu na miejsce porządnie wyprać pościel i ubrania. Należy umyć akcesoria kuchenne oraz akcesoria domowych zwierzaków (miski, pojemniki na karmę etc.). Dobrze robić to regularnie w ramach profilaktyki. Utrzymywanie porządku pozwoli szybko wykryć obecność karaluchów, zanim rozprzestrzenią się po mieszkaniu.

Czym można odstraszyć karaluchy?

Poza systematycznym sprzątaniem wnętrz warto pamiętać o przechowywaniu żywności w szczelnych szklanych czy plastikowych pojemnikach. Należy również wyrzucać śmieci odpowiednio wcześnie, szczególnie gdy są to bioodpady. Ponadto karaluchy nie lubią niskich temperatur, więc lepiej nie przegrzewać pomieszczenia. W cieple znakomicie funkcjonują, rozmnażając się i żerując. Jeśli mieszkańcy nie zorientują się, że mają intruzów, potrzebna będzie dezynsekcja karaluchów. Warszawa to jedno z wielu miast, w których właściciele nieruchomości znajdą wsparcie profesjonalnych firm.

Jeśli będziesz dbać o czystość, zlikwidujesz dziury, szpary czy szczeliny, w których pasożyty mogłyby się ukrywać, nie będziesz potrzebować pomocy specjalistycznej ekipy. Wietrz i sprzątaj łazienkę, regularnie przecieraj blaty oraz sprzęty kuchenne. Świetnym pomysłem będzie zakup roślin, którego zapachu karaluchy nie znoszą. To m.in. drzewko laurowe oraz kocimiętka. Odstraszająco działa również wrotycz, znany też jako złocień dalmatyński.

Jak pozbyć się karaluchów z mieszkania?

Niekiedy bywa tak, że żadna domowa metoda odstraszania czy likwidacji robaków nie skutkuje. Wtedy rozwiązaniem może być dezynsekcja. Warszawa i jej okolice to miejsca, w których znajdziesz wsparcie. Profesjonalna ekipa przyjedzie, aby pomóc Ci uporać się z kłopotem. Lepiej nie zwlekać ze zgłoszeniem się do specjalistycznej firmy. Jeśli masz problem związany z pojawieniem się w domu robactwa – skorzystaj z pomocy odpowiedniego usługodawcy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 4 =