Dlaczego warto mieć czajnik z regulacją temperatury w swojej kuchni? Praktyczne zastosowania.

Czajnik z regulacją temperatury to już nie zbytek luksusu ale sprzęt kuchenny, który trafił pod strzechy. Coraz lepiej doceniamy i wykorzystujemy jego możliwości. Zobacz, jak z czajnikiem z regulacją temperatury zrobić idealną kawę lub herbatę.

Czy wodę trzeba gotować?

Nasze babcie nie wyobrażały sobie picia wody bez uprzedniego przegotowania. Ponieważ korzystały z przydomowych studni, trzeba je zaocznie usprawiedliwić. Woda z nich niekoniecznie musiała się nadawać do spożywania na surowo.

Dziś w kranach płynie woda uzdatniana do picia, nie ma w niej bakterii i innych drobnoustrojów. Wiele osób korzysta z filtrów do wody albo kupuje wodę butelkowaną. Jej także nie ma potrzeby przegotowywać przed piciem.

Gotowanie wody to nic innego jak zubożanie jej składu. To prawda, że wytrąca się z niej kamień, czyli związki wapnia i magnezu, przez co jest bardziej miękka, niemniej magnez i wapń nie są szkodliwe dla organizmu, wręcz przeciwnie.

Reasumując: wody nie trzeba gotować, wystarczy ją podgrzać do odpowiedniego poziomu i właśnie dlatego warto mieć czajnik z regulacją temperatury.

Jesteś smakoszem herbaty? Na pewno docenisz możliwości, jakie daje czajnik z regulacją temperatury

Przywykliśmy sądzić, iż parzenie herbaty polega na zalewaniu suszu wrzątkiem. Nic bardziej mylnego! Jedynie czerwoną herbatę można zalać wodą o temperaturze 100°C i nie wpłynie to negatywnie na jej smak oraz właściwości. Wszystkie inne herbaty parzy się w niższych temperaturach:

– Herbaty biała i żółta są najmniej wymagające. Wystarczy im woda o temperaturze 70-80°C.

– Zielona herbata najlepiej smakuje zaparzona wodą o temperaturze 75-85°C.

– Niebieska herbata potrzebuje więcej ciepła – najlepsza będzie, gdy zalejemy ją wodą o temperaturze 80-90°C.

– Czarna herbata co prawda nie lubi wrzątku, ale jest mu dość bliska. Potrzebuje wody o temperaturze 90-95°C.

– Herbaty owocowe lubią bardzo gorącą, ale nie wrzącą wodę: 95-98°C.

Jeśli smak, aromat i właściwości herbaty nie są obojętne, to czajnik z regulacją temperatury jest nie tyle opcją, co obowiązkiem. Z nim zaparzenie idealnej herbaty stanie się proste jak nigdy przedtem.

Lubisz pić kawę parzoną po turecku? Także potrzebujesz czajnika z regulacją temperatury

Parzenie kawy budzi jeszcze więcej wątpliwości niż parzenie herbaty. Trudno zgadnąć, skąd wzięło się przekonanie, że trzeba ją koniecznie zalewać wrzątkiem.

Kawa mielona faktycznie lubi bardzo wysoką temperaturę, ale zdecydowanie nie jest fanką wrzątku! Wystarczy jej skromne 88°C. W ramach kompromisu godzi się na nieco wyższą temperaturę parzenia, ale nie większą niż 94°C. Jeśli zalejemy ją wrzątkiem, nabierze niepotrzebnej goryczy.

Czajnik z regulacją temperatury doskonale poradzi sobie z wyzwaniem przygotowania wody o idealnej temperaturze do zaparzenia kawy. Będzie wówczas w naturalny sposób kwaskowata, ale nic nie zabije w niej naturalnej słodyczy.

Słyszy się czasem o osobach, które nie dosładzają kawy. Tak, są takie. Nie muszą tego robić, bo umieją prawidłowo zaparzyć kawę.

Źródło: https://www.eldom.eu/sklep/kategoria/czajniki-bezprzewodowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × pięć =