24 stycznia, 2025

Czy trzeba bać się leczenia kanałowego i na czym ono polega?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Wizyta u dentysty to zazwyczaj stresująca sytuacja, a jak jeszcze dochodzi do tego leczenie kanałowe – lęk czasem jest tak duży, że odwleka się mimo bólu zaplanowane leczenie endodontyczne. Czy jednak strach jest uzasadniony? Przeczytaj, jak w obliczu nowoczesnych rozwiązań przeprowadza się leczenie kanałowe.

Czy trzeba bać się leczenia kanałowego?

Przyczyną wszystkich obaw związanych z leczeniem kanałowym jest z pewnością ból, jaki doświadczało się dawniej, siedząc w fotelu stomatologicznym. Jednak strach obecnie jest zupełnie bezzasadny. Technologia poszła tak dalece do przodu, że leczenie kanałowe wykonane przy użyciu nowych rozwiązań przez profesjonalistę, na przykład z gabinetu Medykus w Warszawie jest zupełnie bezbolesne.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe zwane jest również leczeniem endodontycznym. Przy zastosowaniu leczenia kanałowego endodonta usuwa chore tkanki, jak i pozbywa się bakterii z kanałów korzeniowych, znajdujących się w środku zęba.

Najnowocześniejsze osiągnięcia technologii

Leczenie, które kiedyś przysparzało bólu i mogło trwać do kilku wizyt, dziś załatwia się podczas jednego spotkania i bez bólu. Aby tak się stało, musiały zostać opracowane odpowiednie urządzenia oraz standardy w leczeniu endodontycznym.

W leczeniu kanałowym w Medykus w Warszawie stosuje się nowoczesne endometry oraz bardzo dokładne leczenie kanałowe pod mikroskopem. Stomatologia mikroskopowa pozwala:

  • wejrzeć do wnętrza kanałów korzeniowych;
  • ocenić rozmiar kanałów korzeniowych;
  • sprawdzić kształt kanałów korzeniowych;
  • skontrolować ewentualne uszkodzenia.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem zapewnia lepszą skuteczność wykonanego zabiegu, dokładniejsze oczyszczenie zęba, jak i krótszy czas leczenia. Metoda ta pozwala na dokładniejsze opracowanie zęba oraz zlokalizowanie wszystkich kanałów.

W jakich przypadkach stosuje się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe przeprowadza się w:

  • głębokich ubytkach próchniczych;
  • zapaleniu miazgi zęba;
  • zgorzeli;
  • martwicy miazgi;
  • zwichnięciu zęba;
  • złamaniu zęba.

Dlaczego obecnie zabieg leczenia kanałowego nie boli?

Najczęściej pacjent otrzymuje wysokiej jakości znieczulenie, ale nawet bez niego przy użyciu tak dokładnych narzędzi leczenie kanałowe nie powinno boleć. Każdy przypadek jest jednak inny, każdy ma inną tolerancję bólu, zatem bezpieczniej jest ze znieczulenia skorzystać.

Jak widać, nie ma sensu podchodzić do wizyty u stomatologa ze strachem. Narzędzia, jakich aktualnie używa się w stomatologii, są bardzo precyzyjne, natomiast środki znieczulające działają szybko i skutecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − piętnaście =

Witryna domall.pl jest platformą informacyjno-rozrywkową. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania w praktyce jakichkolwiek informacji zamieszczanych na stronie. |