Czy można ubezpieczyć auta klasyczne i zabytkowe?

Miłośnicy samochodów klasycznych i zabytkowych szczególną wagę przykładają do chronienia swoich aut przed degradacją. Chcąc zachować ich piękny wygląd, ale też wartość finansową czy historyczną, szukają najlepszych ubezpieczeń. Podobnie jak inny kierowcy mogą, a nawet muszą skorzystać z obowiązkowego OC – ale na nieco innych warunkach. A co z AC? Choć dobrowolne, to w tym przypadku wybierane chętnie i często z myślą o dodatkowym zabezpieczeniu i utrzymaniu cennego dobytku.

OC dla samochodu uznanego za zabytek lub unikat

Jako właściciel samochodu klasycznego (spełniającego narzucone ustawowo wymogi, tj. wiek minimum 25 lat, wpis do rejestru zabytków i wojewódzkiej ewidencji zabytków lub inwentarzu muzealiów), możesz kupić polisę OC na zasadach bardziej elastycznych niż reszta społeczeństwa. To samo tyczy się aut uznanych za perełki motoryzacji – unikalne pojazdy mają wyższą rangę, a nawet są zwolnione z badań technicznych czy konieczności posiadania OC. A to tylko niektóre z kilku przywilejów przysługujących tym, którzy przejdą żmudną procedurę ubiegania się klasyfikację auta jako zabytku.

Wykupienie polisy OC po rejestracji auta zabytkowego

Jeśli przeszedłeś pozytywnie procedurę i teraz jesteś oficjalnie właścicielem auta zabytkowego, powinieneś:

  • samemu lub z pomocą rzeczoznawcy przeprowadzić badania techniczne pojazdu, które dopuszczą go do ruchu drogowego,

  • zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji,

  • ubezpieczyć pojazd zabytkowy.

Ale uwaga – to ostatnie nie jest obowiązkowe! Zgodnie z obowiązującą ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – ubezpieczenie auta zabytkowego jest dobrowolne i może odbyć się dopiero wtedy, gdy planujesz wyjeżdżać autem na ulicę. Co więcej, nie musisz kupować polisy na rok, lecz na krótsze, np. 30-dniowe okresy.

Czy będzie to opłacalne pod kątem finansowym? W ocenie pomoże Ci skorzystanie z internetowej porównywarki cen i ofert od kilku towarzystw. Ważne, aby w swojej ofercie miały one korzystne ubezpieczenie aut zabytkowych. Żadne towarzystwo nie może odmówić ubezpieczenia auta oficjalnie uznanego za zabytek.

Czy oldtimer może mieć też ubezpieczenie AC?

Właściciele oldtimerów mogą też skorzystać z ubezpieczeń AC, ale tu oferta jest dość zawężona. Znalezienie towarzystwa ubezpieczeniowego wymaga zatem zaangażowania czasu, a potem dokładnego przestudiowania uzyskanych ofert. Chodzi zwłaszcza o zapisy OWU, które wyjaśnia, jaki jest zakres ubezpieczenia (all risk lub inne) i jakie są wyłączenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 5 =