Zagrzybione ściany można zobaczyć nie tylko w starych domach, lecz także w nowym budownictwie. Zazwyczaj problem spowodowany jest nadmierną wilgotnością i złą cyrkulacją powietrza. Pleśń i grzyb powodują poważne problem zdrowotne, dlatego należy niezwłocznie się ich pozbyć. Podpowiadamy, jakie są skuteczne metody usuwania wykwitów!
Pleśń czy grzyb na ścianach – różnica
Pleśń przyjmuje postać zielonych, czarnych lub szarych wykwitów, najczęściej pojawiają się na ścianach, ramach okiennych, czy listwach przypodłogowych. Porasta ona wierzchnią warstwę konstrukcji, dlatego można ją usunąć za pomocą mieszanki wody z octem lub specjalnych preparatów. Pleśń rozwija się na długotrwałe zawilgoconej powierzchni, a przyczynia się do tego zacienienie, zła cyrkulacja powietrza i zbyt wysoka wilgotność. Z kolei grzyb budowlany przyjmuje postać watowatych narośli, wnikających w konstrukcję. Aby się go pozbyć, należy usunąć fragmenty muru lub drewnianych belek.
Nadmierna wilgoć w domu przyczynia się do powstawania nieestetycznych wykwitów na ścianach, ale przede wszystkim powoduje problemy zdrowotne u mieszkańców. Zagrzybione ściany przyczyniają się do bezsenności, migren, bólu mięśni, problemów z oddychaniem, a także chronicznego kataru i kaszlu. Oprócz tego mogą one prowadzić do astmy, alergii, chorób nerek i wątroby, a nawet nowotworów.
Zastanawiasz się, czy masz problem z pleśnią, czy grzybem? Zleć wykonanie ekspertyzy technicznej! Dzięki temu dowiesz się, jakie jest źródło problemu, z czego wynika i jak go rozwiązać.
Zagrzybione ściany – najczęstsze przyczyny
Zazwyczaj odpowiada za to zła cyrkulacja powietrza, która może skutkować skraplaniem się pary wodnej. Aby temu zapobiec, należy zadbać o właściwą wentylację na etapie budowy, a także wybrać wysokiej jakości materiały izolacyjne i wykończeniowe.
Zagrzybione ściany nie są zawsze wskazują na nieprawidłowo działającą wentylację. Niekiedy przyczyniają się do tego błędy podczas projektowania nieruchomości i realizacji inwestycji. W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia zarówno z zawilgoceniem ścian, jak i powstawaniem mostków termicznych, przez które przenika ciepło do pomieszczeń. Niechciane luki pojawiają się głównie na styku muru i stolarki okiennej lub odrzwi, ale czasami występują w okolicach drzwi, obróbce komina, czy fundamentach.
Zawilgocenie przegród budowlanych i cokołów pogarsza mikroklimat w pomieszczeniach, a także przyczynia się do pojawienia się grzyba na ścianach. Rzeczoznawca budowlany ustali rozmiar ubytków w murze, a także podpowie, jak je uzupełnić.
Zagrzybione ściany – jak sobie z nimi poradzić
Zastanawiasz się, jak skutecznie pozbyć się grzyba na ścianie? Zanim wynajmiesz fachowców do osuszania murów, powinieneś znaleźć przyczynę problemu. W tym celu skorzystaj z usług rzeczoznawcy budowlanego, który zweryfikuje stan techniczny budynku i sporządzi opinię techniczną. Wśród zaleceń może znaleźć się:
- docieplenie przegród, w tym naprawa nieszczelnego pokrycia dachowego,
- zamontowanie nawiewników okiennych,
- osuszenie murów,
- czyszczenie lub wymiana rur,
- renowacja instalacji kanalizacyjnej lub wodnej,
- izolacja przeciwwilgociowa fundamentu.
Opaska betonowa wokół domu – czy sprawdza się jako izolator wilgoci
Wielu wykonawców doradza wylewanie wokół nieruchomości solidnej opaski betonowej, twierdząc, że nie tylko będzie ładnie to wyglądało, lecz także zabezpieczy mury przed zawilgoceniem. W rzeczywistości opaska ogranicza parowanie wilgoci z gruntu.
Należy również liczyć się z tym, że z czasem monolityczny chodnik popęka, tym samym oszpeci budynek i niejednokrotnie uszkadza izolację przeciwwilgociową. Zastanawiasz się, jak zatem zagospodarować teren przylegający bezpośrednio do domu? Pamiętaj, że odpowiednie rozwiązanie wpływa zarówno na walory estetyczne nieruchomości, jak i na to, czy pojawią się zagrzybione ściany. Rzeczoznawca budowlany doradzi, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia wykwitów.
Przede wszystkim pas wokół domu należy uformować z 2% spadkiem wokół domu, co umożliwia swobodny spływ wody. Pamiętaj, żeby sadząc drzewa, krzewy i rośliny pnące, zachować przynajmniej 1-metrowy odstęp od ścian budynku. Dzięki temu ułatwisz odparowywanie wilgoci ze ścian piwnic i fundamentów.