W jaki sposób wybrać łożysko w oprawie? Kryteria doboru

Jednym z najważniejszych kryteriów efektywnej pracy maszyny jest jej wydajność. Niezwykle ważne okazuje się dobranie do niej części charakteryzujących się najwyższą jakością wykonania i wysoką wytrzymałością eksploatacyjną. Wśród niezbędnych części eksploatacyjnych znajdują się m.in. łożyska. W tym artykule sprawdzimy, jakie zadanie spełniają łożyska w oprawie, gdzie się je stosuje oraz jakie czynniki wziąć pod uwagę przy ich zakupie.

Czym są łożyska w oprawie?

Łożyska w oprawie znane są również jako zespoły łożyskowe. To kompletne produkty, które są już gotowe do zastosowania w maszynie. Oznacza to, że nie ma potrzeby doboru ich poszczególnych elementów, a następnie składania z nich zespołu. Jak sama nazwa wskazuje, ta część mechaniczna składa się z docelowego łożyska oraz dedykowanej oprawy. 

Oprawa łożyska pełni ochronną funkcję i chroni m.in. przed przenikaniem do wnętrza zanieczyszczeń w postaci pyłów i innych drobinek.

Gdzie znajdują zastosowanie?

Ze względu na swoją budowę, łożyska tego typu znajdują zastosowanie w maszynach eksploatowanych w trudnym środowisku. Podstawowe elementy zespołu łożyskowego to: łożysko, oprawa, uszczelnienie techniczne, system mocowania na wale oraz środek smarny. Odpowiednio dobrany i zamontowany element zapewni prawidłową pracę układu oraz zmniejszy ryzyko jego ewentualnych usterek. Produkt ten z powodzeniem wykorzystywany jest w branżach: energetycznej, celulozowo-papierniczej, rolniczej, drzewnej, spożywczej czy górniczej. 

Kryteria wyboru dobrego łożyska w oprawie

Jest kilka podstawowych kryteriów doboru łożyska w oprawie. Poniżej wymieniliśmy niektóre z nich. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą. Od dobrego dopasowania oprawy łożyskowej zależą bezpieczeństwo i wydajność pracy urządzenia. 

Dopasowanie łożyska do zastosowania

Oczywiście podstawą jest dopasowanie łożyska do konkretnego zastosowania. Modele posiadające łożyska toczne wykorzystywane są w sektorze HVAC, w tym m.in. w wentylatorach i dmuchawach, a także w różnego rodzaju podnośnikach i urządzeniach transportowych. Oprawa zabezpiecza łożysko przed przenikaniem do niego zanieczyszczeń, dlatego modele toczne stosuje się również w: urządzeniach tartacznych, górniczych oraz wykorzystywanych w branży celulozowo-papierniczej i cementowej. 

Modele posiadające łożyska baryłkowe mają bardziej ogólne zastosowanie. Te wybiera się wtedy, gdy środowisko nie jest bardzo trudne, a aplikacja okazuje się łatwiejsza. Dotyczy to m.in. wentylatorów i przenośników ślimakowych. Dopasowanie obejmuje również typ łożyska, w tym dzielone i niedzielone, kołnierzowe, stojąco-wiszące, blaszane czy też specjalnego wykonania. 

Weryfikacja jakości komponentów

Nie bez znaczenia jest jakość komponentów, z których powstaje zespół łożyskowy. Warto dokładnie zapoznać się z właściwościami produktu oraz jego specyfikacją techniczną. Rekomendujemy zakup łożysk w oprawie od renomowanych producentów. Produkty te powstają z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu dłużej zachowują swoje właściwości oraz gwarantują niezawodną i prawidłową pracę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 13 =