Smartfon dla seniora – jaki będzie odpowiedni?

Zastanawiasz się nad kupnem smartfona dla seniora? Powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na modele łatwe w obsłudze – muszą zapewniać czytelny interfejs oraz funkcje wspierające bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Uprzyjemni to codzienne korzystanie z telefonu podczas wykonywania rutynowych zadań.

Jaki smartfon dla seniora? O czym pamiętać?

Smartfon dla seniora musi zostać dopasowany do jego indywidualnych potrzeb. Podczas podejmowania decyzji możesz kierować się jednak jedną z ogólnych zasad: im prostszy interfejs użytkownika, tym lepiej – to dlatego, że ułatwi on sprawne korzystanie ze wszystkich dostępnych funkcji telefonu.

Możesz kierować się również czytelnością ekranu. Duży i jasny wyświetlacz ułatwia śledzenie tekstów oraz oglądanie filmów osobom zmagającym się z problemami wzroku; niektóre modele urządzeń pozwalają na dowolne dopasowanie wielkości czcionki, a nawet jej rodzaju (warto wiedzieć, że fonty szeryfowe zapobiegają zlewaniu się liter).

Wartościowe mogą okazać się funkcje wspierające bezpieczeństwo, a zwłaszcza:

 • przyciski szybkiego wybierania;
 • lokalizatory GPS;
 • systemy powiadamiania bliskich o nagłych zdarzeniach.

Oprócz tego możesz zwrócić uwagę również na ogólną wytrzymałość i trwałość telefonu, a nawet łatwość jego ładowania i konserwacji. To ogólne porady, które zwiększają szansę na kupno modelu spełniającego wszystkie podstawowe oczekiwania.

Dobry smartfon dla seniora – czy może jednak telefon?

Zastanawiasz się nad wyborem smartfona lub zwykłego telefonu? Które rozwiązanie zapewni więcej korzyści? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie wymaga zapoznania się z kilkoma istotnymi faktami.

Telefon komórkowy jest prosty w obsłudze, ale dostarcza małą liczbę funkcji; służy niemalże wyłącznie do dzwonienia i pisania krótkich wiadomości tekstowych SMS. Cechuje się ponadto małymi rozmiarami – w niektórych przypadkach może powodować to większą skłonność do gubienia go, a nawet utrudniać znalezienie urządzenia we własnym domu.

Natomiast dobry smartfon dla seniora zapewnia szereg dodatkowych zalet, a przede wszystkim umożliwia:

 • oglądanie filmów;
 • słuchanie muzyki;
 • wyszukiwanie potrzebnych informacji w Internecie;
 • robienie zdjęć;
 • korzystanie z aplikacji rabatowych (przydają się m.in. do oszczędzania podczas zakupów spożywczych).

Kolejny raz należy więc podkreślić, że wybór musisz uzależnić głównie od stopnia sprawności i osobistych wymagań. Żadna decyzja nie będzie niepoprawna, ale jedna z nich zagwarantuje więcej możliwości.

Smartfon dla seniora z dobrym aparatem – przykładowe modele Samsung

Polecany smartfon dla seniora z dobrym aparatem to Samsung Galaxy S24 – sprawdzi się przede wszystkim dla osób lubiących rodzinne i długie spacery, w trakcie których da się wykonać piękne zdjęcia pamiątkowe.

Został wyposażony w aż 4 aparaty:

 • 50 MP – szerokokątny (2x zoom jakości optycznej*);
 • 12 MP – ultraszerokokątny;
 • 12 MP – do selfie;
 • 10 MP – 3x zoom optyczny.

Radzą sobie świetnie ze stabilizacją obrazu. Ponadto używanie urządzenia wspiera funkcja asystenta czatu; pomaga on m.in. w pisaniu dłuższych wiadomości tekstowych**.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Optyczną jakość zoomu zapewnia czujnik Adaptive Pixel.

**Funkcja sugerowania dźwięków w Chat Assist (Asystent czatu) wymaga połączenia sieciowego i zalogowania się na konto Samsung. Aby aktywować funkcję, musi spełniać wymagania dotyczące długości wiadomości. Dostępność usług może się różnić w zależności od języka. Dokładność wyników nie jest gwarantowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × trzy =