Borykasz się ze zmianami trądzikowymi i zastanawiasz się w jaki sposób sobie z nimi poradzić? Masz wrażenie, że kolejne działania, które podejmujesz przynoszą jedynie chwilową poprawę? Dowiedz się, co zrobić, by poprawić wygląd skóry trądzikowej na dłużej!
Trądzik pospolity i trądzik różowaty – czym są i jakie są ich przyczyny?
Trądzik pospolity to dermatoza, która występuje bardzo powszechnie. Z tym problemem skórnym mierzy się, na pewnym etapie swojego życia, nawet 98% ludzi. Trądzik ten może przybierać różne formy i w zróżnicowany sposób wpływać na kondycję skóry. Acne vulgaris występuje głównie u nastolatków i w większości przechodzi dość łagodnie, jednak nawet kilkanaście procent młodzieży mierzy się z ciężką formą tej przypadłości. Trądzik pospolity najczęściej przechodzi wraz z osiągnięciem dorosłości, a za jego powstawanie odpowiedzialna jest nadprodukcja sebum i zatykanie ujść gruczołów łojowych ale za tym stoi cała masa reakcji biochemicznych i biologicznych a także komponenta genetyczna, immunologiczna i środowiskowa.
Trądzik różowaty zazwyczaj pojawia się w okolicach trzeciej czwartej dekady życia. Acne rosacea ma charakter zapalny i okresowo wchodzi w fazę remisji. Nawracający rumień, a w określonych etapach również kostki i grudki, jest bardzo widoczny i często powoduje kompleksy. Może się pojawiać na twarzy, ale też szyi i dekolcie. Skóra przy tym schorzeniu jest nadwrażliwa.
Leczenie trądziku – co warto wiedzieć?
Warto pamiętać, że leczenie trądziku musi być poprzedzone wizytą u lekarza, z którym zostanie omówiona kompleksowa strategia postępowania. Trzeba pamiętać, że na powstawanie zmian wpływ ma cały szereg elementów i bardzo często nie można się obejść bez leczenia antybiotykami. Konieczna jest również zmiana trybu życia i unikanie czynników pogłębiających problem.
Często też podejmowane na własną rękę próby poradzenia sobie z trądzikiem jedynie maskują problem, bądź przynoszą chwilową poprawę. W przypadku podejścia szerokiego – zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej będą doskonałym dopełnieniem procesu leczenia, pomogą ustrzec się pozostawania widocznych zmian trądzikowych w przyszłości i przyspieszą proces dochodzenia do pięknej i zdrowej skóry.
Najlepsze zabiegi na trądzik
Dużą rolę w leczeniu trądziku przypisujemy peelingom chemicznym. Peelingi Mediderma niwelują zmiany na skórze i wspierają jej regenerację. Przykładowo peeling Pyruvic Peel, na bazie kwasu pirogronowego, z dodatkiem kwasu mlekowego, pomaga w leczeniu zarówno trądziku pospolitego, jak i różowatego, dzięki swojemu działaniu przeciwdrobnoustrojowemu. Wysoką skuteczność również ma Salipeel, oparty na kwasie salicylowym, czy Ferulac Peel, który można stosować również podczas kuracji isotretinoiną.
Również peeling mechaniczny, mikrodermabrazja, dzięki której pozbywamy się martwego naskórka, przydaje się w terapii trądziku, gdyż dogłębnie oczyszcza, jednak nie jest polecana w okresie, w którym występują na skórze świeze stany zapalne. Nowatorskim rozwiązaniem jest zabieg Abrahydri, który można stosować przy każdym rodzaju skóry. To nowatorski sposób na złuszczanie naskórka, przy użyciu wilgotnej abrazji z wykorzystaniem wysokiej mocy rotacji powietrza. Tym sposobem do głębokich warstw skóry doprowadza się Abrahydri lotion, którego rolą jest usunięcie zrogowaciałych komórek skóry i nawilżenie.
Trądzik można leczyć również z wykorzystaniem technologii laserowych. W tym wypadku doskonale sprawdzą się lasery frakcyjne, IPL, BBL – szerokopasmowe widmo światła, jak i laser neodymowo yagowy czy erbowo-yagowy. Lekarz, na podstawie obserwacji aktualnych objawów oraz badania stanu skóry jest w stanie opracować odpowiednią terapię z wykorzystaniem konkretnych zabiegów, dlatego kuracja powinna rozpocząć się po konsultacji.
Należy pamiętać, że zabiegi na leczenie trądziku są pożądanym uzupełnieniem terapii cery trądzikowej. Usuwanie trądziku to proces długofalowy. Trądzik jest chorobą przewlekłą, a więc niezależnie od tego, jaki scenariusz leczenia zostanie opracowany, należy przygotować się na przedłużoną terapię oraz wiedzieć jak reagować w przypadku nawrotów. Warto również włączyć do procesu laserowe usuwanie blizn, które pozwoli nam wrócić do zdrowej i pięknej skóry.