Jak wybrać najlepszy nebulizator dla dziecka?

Nebulizator dla niemowląt jest sprzętem medycznym, który coraz częściej można znaleźć w każdym domu. Jest tak samo popularny jak lodówka czy lokówka, dlatego że jest podstawowym urządzeniem służącym do podawania leków podczas leczenia infekcji dróg oddechowych. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze nebulizatora dla swojej pociechy.

Nebulizator dla dzieci: Co to jest i do czego służy?

Nebulizacja to podanie leku bezpośrednio do dróg oddechowych w formie mgiełki lub aerozolu. Nebulizator to natomiast urządzenie do przekształcania leku w ową mgiełkę. Nebulizatory i inhalatory dla dzieci są produktami medycznymi, które nie wymagają ani specjalistycznej wiedzy, ani przeszkolenia.

Podanie leku przy użyciu nebulizatora jest niezwykle proste – jest to doskonałe rozwiązanie dla osób starszych i dzieci, którym ciężko o połknięcie standardowej tabletki. Za jego pośrednictwem możesz podać dziecku: antybiotyki, leki rozszerzające oskrzela i wiele innych.

Przewodnik po nebulizatorach: Jakie są rodzaje?

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje nebulizatorów, oto one:

  • pneumatyczno-tłokowy – najpopularniejszy i najchętniej wybierany nebulizator dla dzieci. Jego działanie oparte jest na kompresowaniu gazu przy pomocy sprężarki, z którą jest połączony. Sprawia to, że wytwarzane jest wysokie ciśnienie, rozbijające lek na drobne cząsteczki, które następnie wdychane są do dróg oddechowych dziecka. Ten rodzaj nebulizatora jest wszechstronny i może być stosowany z większością leków,
  •  elektryczny – nazywane także ultradźwiękowym. Jego głównym elementem jest płyta grzewcza. To właśnie na niej umieszcza się lekarstwo. Lek zamienia się w aerozol wskutek powstania fal dźwiękowych wytworzonych przez wibrującą płytę,
  • membranowy – najlepiej użyć tego nebulizatora, jeśli chce się dotrzeć do mało dostępnych miejsc w drogach oddechowych. Wadą jest jego wysoka cena.

Jak wybrać najlepszy nebulizator?

Podstawowym kryterium przy wyborze nebulizatora jest jego rodzaj. Należy jeszcze zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów technicznych:

  • wielkość cząsteczek, które oznaczone są wskaźnikiem MMAD oraz FPF%. Zalecane jest, by wskaźnik MMAD był jak najmniejszy, zaś wartość FPF% jak największa – powinna oscylować między 80-90%,
  • wydajność sprężarki – najlepiej kupić nebulizator z wydajnością między 8 a 10 l/min,
  • czas trwania zabiegu – im krótszy, tym lepszy,
  • pojemność rezydualną – optymalna to 0,5 ml i mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + dwadzieścia =