Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Do planowanego zabiegu czy operacji należy przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem. Pacjent musi pamiętać przede wszystkim o zaleceniach lekarza, lecz również o zabraniu ze sobą do szpitala wszelkich niezbędnych rzeczy.
Jak postępować przed planowaną operacją?
Lekarz kierujący pacjenta na zabieg lub operację powinien dokładnie poinstruować go w zakresie czynności, które pacjent musi podjąć oraz od których powinien się powstrzymać. W zależności od rodzaju operacji, konieczne może być wcześniejsze odstawienie leków, stosowanie odpowiedniej diety bądź ograniczenie do minimum aktywności fizycznej. Czasami zleca się przeprowadzenie dodatkowych badań, zwłaszcza jeśli nie jest możliwe wykonanie ich w warunkach szpitalnych. Pacjent powinien przestrzegać wszelkich zaleceń wydanych przez lekarza lub pielęgniarkę. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy problemów warto skontaktować się z pracownikiem oddziału, na który pacjent został skierowany. Może bowiem okazać się, że pozornie nieszkodliwe działania uniemożliwią przeprowadzenie operacji w wyznaczonym terminie.
Co zabrać ze sobą do szpitala?
Lista szpitalnej wyprawki zależy w dużej mierze od tego, jak długo będzie trwał pobyt na oddziale. Niemniej jednak w torbie szpitalnej zawsze powinny znaleźć się:
- środki higieny osobistej: żel pod prysznic, szampon do włosów, pasta i szczoteczka do zębów, klapki pod prysznic, grzebień;
- piżama – najlepiej wziąć ze sobą przynajmniej dwa komplety; jeśli pobyt przedłuży się, można poprosić bliskich o wypranie ubrania i przyniesienie świeżego;
- kapcie;
- gadżety, takie jak książka, gazeta czy słuchawki – umilą pobyt w szpitalu.
Ważnym elementem wyposażenia torby szpitalnej są przekąski oraz woda do picia. Warto zapytać lekarza, czy po operacji konieczne będzie stosowanie określonej diety. Jeśli tak, rodzaj przekąsek należy do niej dostosować. Pamiętajmy jednocześnie, że w ciągu pierwszych godzin po operacji pacjent nie może przyjmować pokarmów stałych.
Lekarze wyrażają natomiast zgodę na podanie płynnych produktów wzmacniających, takich jak Fresubin Energy DRINK. Dodają one energii i wzmacniają osłabiony zabiegiem czy operacją organizm. Czasami stosowanie diety płynnej lub półpłynnej będzie konieczne przez dłuższy czas – wtedy też warto mieć przy sobie więcej tego rodzaju produktów. W szpitalu przyda nam się również zwykła woda do picia – najlepiej zabrać ze sobą niewielkich rozmiarów butelki, po które łatwo sięgnąć z poziomu szpitalnego łóżka. Alternatywnym rozwiązaniem jest też butelka filtrująca, do której możemy nalewać wodę prosto z kranu.
Zwolnienie z pracy – na jakich zasadach przysługuje?
O planowanej operacji warto zawczasu poinformować pracodawcę, który będzie mógł zmienić grafik pracy lub w inny sposób przygotować się na nieobecność pracownika. Pacjent, który jest hospitalizowany, ma prawo uzyskać zwolnienie lekarskie. Obejmuje ono nie tylko pobyt w szpitalu, lecz również czas rekonwalescencji. Niemniej jednak szczegóły dotyczące tego, jak długo pacjent będzie przebywał na zwolnieniu, ustala lekarz prowadzący. Zwolnienie z pracy pacjent otrzyma na pewno na cały okres pobytu w szpitalu – jest ono wydawane przez jednostkę, w której odbywa się zabieg lub operacja. Tymczasem zwolnienie na czas przygotowania lub rekonwalescencji wystawia lekarz w poradni, do której należy pacjent.