24 stycznia, 2025

Jak powstaje kamień nazębny? Jak mu zapobiegać?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu i białych zębach. Jedną z najczęstszych przeszkód w jego uzyskaniu stanowi kamień nazębny – nieestetyczny i trudny do usunięcia nalot, który pokrywa zęby i sprawia, że wyglądają na zaniedbane. Jego powstawaniu sprzyja nieprawidłowa higiena jamy ustnej, dieta, a także brak regularnych wizyt u dentysty – wbrew pozorom, gabinet stomatologiczny w Krakowie warto odwiedzać nie tylko, kiedy pojawi się ból zębów!

Czym jest kamień nazębny? Co sprzyja jego powstawaniu?

Kamień nazębny to zmineralizowana forma płytki nazębnej, która osiada na zębach już kilka godzin po umyciu zębów. Na jego powstawanie narażony jest więc każdy człowiek. Kamień nazębny składa się z białka, płytki nazębnej, bakterii oraz resztek pożywienia. Sam osad nazębny jest miękki i łatwy do usunięcia, jednak jego zmineralizowana postać, czyli kamień nazębny, jest tak twardy, że jego wyeliminowanie jest możliwe tylko przy użyciu profesjonalnych narzędzi – proces ten przeprowadza każdy gabinet stomatologiczny w Krakowie.

Kamień nazębny tworzy się w dłuższym czasie. Płytka nazębna ulega stopniowej mineralizacji, staje się coraz twardsza i przekształca się w kamień. Na początku można go zaobserwować jako ciemniejszą obwódkę wokół dziąseł – jego obecność może powodować stany zapalne dziąseł, dlatego nie należy go bagatelizować ani traktować wyłącznie jako problem natury estetycznej.

Powstawaniu kamienia nazębnego sprzyjają określone czynniki. Spośród nich warto wymienić m. in. nieprawidłową higienę jamy ustnej – kamień nazębny częściej występuje u osób, które niedokładnie myją zęby oraz nie korzystają z dodatkowych akcesoriów (np. nici dentystycznych czy płynów do płukania jamy ustnej). Kamieniowi nazębnemu sprzyjają także czynniki genetyczne, w tym skład śliny, a także rodzaj spożywanych pokarmów – duża podaż węglowodanów i nabiału w diecie sprzyja narastaniu kamienia. Prócz tego, na kamień nazębny szczególnie narażone są osoby palące papierosy i spożywające duże ilości alkoholu.

Jak objawia się kamień nazębny? W jaki sposób można się go pozbyć?

Kamień nazębny to biały lub żółty nalot, który nie znika, pomimo dokładnego szczotkowania zębów. Stanowi defekt nie tylko kosmetyczny, lecz także zdrowotny – jego obecność sprzyja stanom zapalnym dziąseł i paradontozie, w związku z czym warto zadbać o jego regularne usuwanie. W tym celu należy odwiedzić gabinet stomatologiczny w Krakowie i umówić się na usuwanie kamienia. Służą temu specjalne zabiegi – skaling i piaskowanie.

Skaling polega na rozbijaniu kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków. Kamień jest dokładnie usuwany z powierzchni zębów i wypłukiwany. Na kolejnym etapie przeprowadza się piaskowanie, którego zadaniem jest usunięcie z zębów przebarwień i wyrównanie płytki.

Stomatolodzy zalecają, aby osoby, które nie mają nadmiernych problemów z kamieniem, poddawały się tym zabiegom raz w roku – profilaktycznie, aby zapobiegać kamieniowi. Ludzie, którzy mają predyspozycje do tworzenia się kamienia, gabinet stomatologiczny w Krakowie powinni natomiast odwiedzać częściej, dwa razy w roku.

Artykuł powstał we współpracy z Dento Centrum – gabinet stomatologiczny Kraków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + trzy =

Witryna domall.pl jest platformą informacyjno-rozrywkową. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania w praktyce jakichkolwiek informacji zamieszczanych na stronie. |