Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Choć choroba hemoroidalna jest chorobą cywilizacyjną i może dotknąć nawet 80% naszego społeczeństwa, tak temat ten wciąż powoduje zawstydzenie wśród pacjentów i unikanie wizyty u proktologa. Co odpowiada za tak wysoki procent zachorowalności? Kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty i przede wszystkim, jak zapobiec powiększeniu się guzków krwawniczych, czyli hemoroidów?

Guzki krwawnicze – choroba, która dotyka co drugiego Polaka. Czym są hemoroidy?

Sploty hemoroidalne to fizjologiczne, prawidłowe struktury odbytu. Określa się je mianem poduszkowatych naczyń jamistych, które jako połączenia tętniczo-żylne są odpowiedzialne za skurcz zespołu zwieraczowego, czyli za doszczelnianie odbytu i prawidłowe utrzymanie stolca. Występują one u każdego człowieka, najczęściej w liczbie trzech „poduszeczek” – obecność hemoroidów w odbycie, nie jest więc uznawana za patologię. 

Dopiero dysfunkcja tych naczyń (splotów hemoroidalnych), nazywana chorobą hemoroidalną, powoduje uciążliwe dolegliwości oraz decyduje o konieczności odwiedzenia proktologa. Co więc powinno nas zaalarmować, jakie są predyspozycje zachorowalności i czy można na nie wpłynąć?

Hemoroidy – co sprzyja ich powstawaniu?

Jak już wspomnieliśmy, choroba hemoroidalna jest chorobą cywilizacyjną. Oznacza to, że zachorowalność na tę przypadłość jest ściśle związana m.in. z naszym stylem życia. Czynniki, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia to przede wszystkim:

 • zaparcia – spowodowane np. zbyt małą podażą płynów i błonnika w diecie. Zaburzony, wydłużony akt wypróżnienia, jego zwiększona forsowność i ciśnienie w jelitach, wpływa na rozciągliwość odbytnicy i poszerzenie splotów hemoroidalnych.
 • biegunki – sploty hemoroidalne odpowiadają za szczelność odbytnicy. Podczas zwiększonej ilości wypróżnień, sploty te są przeforsowane/przepracowane, co skutkuje ich poszerzeniem.
 • statyczny wysiłek fizyczny – statyczny wysiłek np. podnoszenie ciężarów wiąże się ze zwiększonym napięciem tłoczni brzucha i uciskiem żyły głównej dolnej. Takie długotrwałe, intensywne i cykliczne napięcia powodują zaleganie krwi w splotach hemoroidalnych ze względu na ograniczoną możliwość jej odpływu.
 • styl życia – długotrwale przyjęta pozycja siedząca powoduje utrudnienie odpływu krwi w splotach hemoroidalnych, zaleganie jej, a w związku z tym poszerzenie hemoroidów.
 • uwarunkowania genetyczne.

Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku niskiego stadium zaawansowania choroby, leczenie przyjmuje charakter zachowawczy, skupiony głównie na modyfikacji stylu życia pacjenta. Pamiętaj jednak, że o diagnostyce i drodze leczenia decyduje lekarz specjalista!

Objawy i rozpoznanie choroby hemoroidalnej. Co powinno nas zaniepokoić i kiedy udać się do specjalisty?

Hemoroidy są strukturami nieunerwianymi czuciowo. Obecność guzków krwawniczych często jest więc definiowana przez pacjentów mianem niespecyficznego dyskomfortu, a niżeli bólu. Bolesność objawia się zatem w innych jednostkach chorobowych np. zakrzepicy brzeżnej i powinna być dla nas alarmująca!

Charakterystyczne objawy towarzyszące chorobie hemoroidalnej to m.in.: 

 • uczucie parcia po wypróżnieniu,
 • świąd odbytu,
 • uczucie „mokrego odbytu” związaną z jego nieszczelnością,
 • wypadanie splotów hemoroidalnych,
 • pojawienie się jasnej krwi (sploty hemoroidalne są przetokami tętniczo-żylnymi, w związku z czym krew ta jest dobrze utlenowana).

Choroba hemoroidalna leczona jest wyłącznie, kiedy daje ona objawy. Momentem, który szczególnie powinien nas zaalarmować, jest pojawienie się krwawienia z odbytu. Objaw ten bowiem nie jest jednoznaczny dla choroby hemoroidalnej – może świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej i wymaga bezwzględnej konsultacji w celu diagnozy.

Jak radzi specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, proktolog dr n. med. Robert RojewskiWczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie zwiększają szanse Pacjentów na całkowite wyleczenie. Dlatego tak dużą rolę przywiązujemy do diagnostyki chorób jelita grubego. Nie bagatelizuj niepokojących objawów”.

Leczenie i usuwanie hemoroidów – najpopularniejsze rozwiązania

Choć żylaki odbytu to choroba uciążliwa dla pacjenta, tak sama w sobie ma charakter łagodny. W związku z tym stosuje się leczenie objawów poprzez stopniowanie działań terapeutycznych, których podstawą jest modyfikacja stylu życia pacjenta wspomagana farmakoterapią. 

Dopiero u pacjentów, gdzie choroba przybiera charakter przewlekły, a metody farmakologiczne okazują się niewystarczające, stosuje się metodom zabiegowym, spośród których możemy wyróżnić:

 • metodę Barrona,
 • koagulację,
 • hemoroidektomię,
 • laserowe usuwanie hemoroidów,
 • małoinwazyjny zabieg z wykorzystaniem fal radiowych oraz promieni lasera.

Powyższe zabiegi to działania charakteryzujące się minimalnym stopniem inwazyjności. Dzięki temu leczenie hemoroidów jest komfortowe dla pacjenta, a rekonwalescencja po zabiegu bardzo krótka. Pamiętaj, droga leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby i powinna być prowadzona przez proktologa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + czternaście =