Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Choć choroba hemoroidalna jest chorobą cywilizacyjną i może dotknąć nawet 80% naszego społeczeństwa, tak temat ten wciąż powoduje zawstydzenie wśród pacjentów i unikanie wizyty u proktologa. Co odpowiada za tak wysoki procent zachorowalności? Kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty i przede wszystkim, jak zapobiec powiększeniu się guzków krwawniczych, czyli hemoroidów?
Guzki krwawnicze – choroba, która dotyka co drugiego Polaka. Czym są hemoroidy?
Sploty hemoroidalne to fizjologiczne, prawidłowe struktury odbytu. Określa się je mianem poduszkowatych naczyń jamistych, które jako połączenia tętniczo-żylne są odpowiedzialne za skurcz zespołu zwieraczowego, czyli za doszczelnianie odbytu i prawidłowe utrzymanie stolca. Występują one u każdego człowieka, najczęściej w liczbie trzech „poduszeczek” – obecność hemoroidów w odbycie, nie jest więc uznawana za patologię.
Dopiero dysfunkcja tych naczyń (splotów hemoroidalnych), nazywana chorobą hemoroidalną, powoduje uciążliwe dolegliwości oraz decyduje o konieczności odwiedzenia proktologa. Co więc powinno nas zaalarmować, jakie są predyspozycje zachorowalności i czy można na nie wpłynąć?
Hemoroidy – co sprzyja ich powstawaniu?
Jak już wspomnieliśmy, choroba hemoroidalna jest chorobą cywilizacyjną. Oznacza to, że zachorowalność na tę przypadłość jest ściśle związana m.in. z naszym stylem życia. Czynniki, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia to przede wszystkim:
- zaparcia – spowodowane np. zbyt małą podażą płynów i błonnika w diecie. Zaburzony, wydłużony akt wypróżnienia, jego zwiększona forsowność i ciśnienie w jelitach, wpływa na rozciągliwość odbytnicy i poszerzenie splotów hemoroidalnych.
- biegunki – sploty hemoroidalne odpowiadają za szczelność odbytnicy. Podczas zwiększonej ilości wypróżnień, sploty te są przeforsowane/przepracowane, co skutkuje ich poszerzeniem.
- statyczny wysiłek fizyczny – statyczny wysiłek np. podnoszenie ciężarów wiąże się ze zwiększonym napięciem tłoczni brzucha i uciskiem żyły głównej dolnej. Takie długotrwałe, intensywne i cykliczne napięcia powodują zaleganie krwi w splotach hemoroidalnych ze względu na ograniczoną możliwość jej odpływu.
- styl życia – długotrwale przyjęta pozycja siedząca powoduje utrudnienie odpływu krwi w splotach hemoroidalnych, zaleganie jej, a w związku z tym poszerzenie hemoroidów.
- uwarunkowania genetyczne.
Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku niskiego stadium zaawansowania choroby, leczenie przyjmuje charakter zachowawczy, skupiony głównie na modyfikacji stylu życia pacjenta. Pamiętaj jednak, że o diagnostyce i drodze leczenia decyduje lekarz specjalista!
Objawy i rozpoznanie choroby hemoroidalnej. Co powinno nas zaniepokoić i kiedy udać się do specjalisty?
Hemoroidy są strukturami nieunerwianymi czuciowo. Obecność guzków krwawniczych często jest więc definiowana przez pacjentów mianem niespecyficznego dyskomfortu, a niżeli bólu. Bolesność objawia się zatem w innych jednostkach chorobowych np. zakrzepicy brzeżnej i powinna być dla nas alarmująca!
Charakterystyczne objawy towarzyszące chorobie hemoroidalnej to m.in.:
- uczucie parcia po wypróżnieniu,
- świąd odbytu,
- uczucie „mokrego odbytu” związaną z jego nieszczelnością,
- wypadanie splotów hemoroidalnych,
- pojawienie się jasnej krwi (sploty hemoroidalne są przetokami tętniczo-żylnymi, w związku z czym krew ta jest dobrze utlenowana).
Choroba hemoroidalna leczona jest wyłącznie, kiedy daje ona objawy. Momentem, który szczególnie powinien nas zaalarmować, jest pojawienie się krwawienia z odbytu. Objaw ten bowiem nie jest jednoznaczny dla choroby hemoroidalnej – może świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej i wymaga bezwzględnej konsultacji w celu diagnozy.
Jak radzi specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, proktolog dr n. med. Robert Rojewski „Wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie zwiększają szanse Pacjentów na całkowite wyleczenie. Dlatego tak dużą rolę przywiązujemy do diagnostyki chorób jelita grubego. Nie bagatelizuj niepokojących objawów”.
Leczenie i usuwanie hemoroidów – najpopularniejsze rozwiązania
Choć żylaki odbytu to choroba uciążliwa dla pacjenta, tak sama w sobie ma charakter łagodny. W związku z tym stosuje się leczenie objawów poprzez stopniowanie działań terapeutycznych, których podstawą jest modyfikacja stylu życia pacjenta wspomagana farmakoterapią.
Dopiero u pacjentów, gdzie choroba przybiera charakter przewlekły, a metody farmakologiczne okazują się niewystarczające, stosuje się metodom zabiegowym, spośród których możemy wyróżnić:
- metodę Barrona,
- koagulację,
- hemoroidektomię,
- laserowe usuwanie hemoroidów,
- małoinwazyjny zabieg z wykorzystaniem fal radiowych oraz promieni lasera.
Powyższe zabiegi to działania charakteryzujące się minimalnym stopniem inwazyjności. Dzięki temu leczenie hemoroidów jest komfortowe dla pacjenta, a rekonwalescencja po zabiegu bardzo krótka. Pamiętaj, droga leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby i powinna być prowadzona przez proktologa!