Architektura dla specjalistów – jakie trendy architektoniczne dominują w 2023 roku?

Trendy, które wyraźnie zaznaczają się w świecie designu i projektowania wnętrz, stanowią doskonałe odzwierciedlenie tego, jakie są pragnienia współczesnego społeczeństwa. Poczucie stabilności, dobrego samopoczucia i przytulności, z równoczesną troską o dobro planety – oto wiodące nurty, którymi kierujemy się architekturze. Nic więc dziwnego, że architekci coraz częściej zwracają się w kierunku słów designu i projektowania adaptacyjnego. Co to dokładnie oznacza i na jakich rozwiązaniach dziś bazują unikalne projekty architektoniczne?

Najważniejsze trendy architektoniczne – jak chcemy urządzać wnętrza w 2023 roku?

Już od dłuższego czasu widzimy, jak ważną wartością dla społeczeństwa jest poczucie komfortu, możliwość podejmowania świadomych wyborów i ukierunkowanie na funkcjonalność, przy równoczesnej trosce o dobro Matki Natury. Zależy nam na tym, by nasze wnętrza tworzyły spójną całość, stając się tym samym oazą spokoju zarówno dla ciała, jak i umysłu. Trendy, które dominują w architekturze w ostatnich miesiącach, idealnie wpisują się w te założenia, dostarczając nam wielu ciekawych rozwiązań w kwestii aranżacji wnętrz.

Jakie rozwiązania mamy tu na myśli? Wśród tych najmocniej zaznaczających się nurtów wymienia się:

  1. Powrót do natury – do tego tematu możemy podejść na dwa sposoby. Po pierwsze, życie w zgodzie z naturą oznacza wykorzystanie ekologicznych rozwiązań, takich jak np. zielone dachy oraz systemy przyczyniające się do obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia budynków (m.in. płyty izolacyjne i płyty gipsowe grzewczo-chłodzące). Z drugiej jednak strony powrót do tego, co pierwotne, to ukłon w stronę kolorów natury, takich jak beże, brązy i zielenie oraz naturalnych surowców, jak np. drewno, cegła, kamień i terakota.

  2. Wellbeing i zamiłowanie do minimalizmu – trend wellbeing już dawno zaczął wywierać znaczący wpływ na aranżację wnętrz. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach nurt ten nadal będzie się utrzymywał. Społeczeństwo jest dziś narażone na wiele stresujących sytuacji i globalnych problemów, z którymi staramy się w pewien sposób radzić. Przestrzenie prywatne (i coraz częściej również te publiczne) mają być zatem postrzegane jako miejsce komfortu i wypoczynku, zaspokajające potrzeby naszego dobrostanu zdrowotnego.

  3. Duże, otwarte przestrzenie – taki efekt możemy w prosty sposób uzyskać, np. poprzez stosowanie dużych przeszkleń i ścianek działowych pozwalających na wydzielenie kilku stref w danym pomieszczeniu.

Design adaptacyjny w rozwiązaniach architektonicznych FlexGips

Nurtem, który zyskuje na znaczeniu w ostatnim czasie wśród architektów, jest design adaptacyjny, czyli dopasowywanie budynku do zmieniających się potrzeb użytkowników. W praktyce oznacza to wdrażanie takich rozwiązań jak np. elastyczne ściany, możliwość łatwej zmiany układu pomieszczeń oraz wdrożenie inteligentnych systemów automatyki budynkowej.

Odpowiedzią na te zagadnienia są systemy oferowane przez markę FlexGips. Wśród proponowanych przez nich rozwiązań znaleźć można m.in.:

  • odlewy gipsowe – zwłaszcza te w formie ozdobnych kratek, opraw oświetleniowych i okładzin słupów w nietypowych kształtach;

  • wyspy sufitowe – sprawdzone rozwiązanie dekoracyjne, które zapewniają doskonały efekt wizualny, a przy tym poprawiają akustykę wnętrza i nadają mu przytulny charakter;

  • detale sufitowe – pozwalają na stworzenie unikalnych aranżacji, zgodnych z potrzebami użytkowników.

Więcej informacji na temat rozwiązań dla architektów oferowanych przez firmę FlexGips można znaleźć na: https://flexgips.com/architekt/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 1 =