Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych korygujących wzrok?

Szkła kontaktowe niejedno mają imię. Jeżeli zatem zastanawiamy się nad skorzystaniem z tej opcji korygowania wad wzroku, koniecznie powinniśmy poznać najważniejsze ich rodzaje. Dzięki temu, że jest ich sporo, są w stanie pomóc osobom zmagającym się z rozmaitymi problemami z prawidłowym widzeniem.

Szkła kontaktowe ze względu na rodzaj wady 

Wyróżnić można rozmaite rodzaje soczewek. Jeżeli chodzi o podział ze względu na typ występującej wady, wymieniamy soczewki do korygowania nadwzroczności, jak również te do korekcji krótkowzroczności. Warto wspomnieć jeszcze o szkłach kontaktowych do korygowania astygmatyzmu i prezbiopii. Rodzaje soczewek ze względu na rodzaj wady to chyba najbardziej podstawowy i jednocześnie najważniejszy podział. Tylko szkła kontaktowe dostosowane odpowiednio do specyfiki danej wady przyniosą pożądane skutki w postaci poprawy jakości widzenia.

Jednodniowe, miesięczne oraz dwutygodniowe

Kolejny podział to rodzaje soczewek ze względu na częstotliwość ich zmiany. I tak, wyróżniamy na pewno szkła kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Jeśli chodzi o inne rodzaje soczewek, można wspomnieć też o tych kwartalnych oraz o rocznych. Jeżeli należymy do początkujących użytkowników, którzy dopiero uczą się tego, jak wygląda prawidłowe zakładanie oraz zdejmowanie soczewek, postawmy na jednodniowe bądź dwutygodniowe soczewki. Jeśli jednak używamy szkieł przez długi okres czasu, możemy pokusić się o inne opcje. Zakładanie soczewek musi być wyjątkowo staranne, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia, co mogłoby być równoznaczne z wyrzuceniem. Warto mieć na względzie to, że różne rodzaje soczewek mogą mieć inną cenę. Niektóre będą bardziej opłacalne w dłuższej, a inne w krótszej perspektywie.

Szkła kontaktowe – podział ze względu na materiał wykonania

Jeżeli chodzi o rodzaje soczewek, ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, wymienić można chociażby soczewki hydrożelowe oraz soczewki silikonowo-hydrożelowe. Użytkownicy tych pierwszych są z reguły zadowoleni, ale mogą narzekać na takie problemy jak na przykład nadmierne przesuszenie spojówek. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko wystąpienia tego właśnie problemu, postawmy raczej na silikonowo-hydrożelowe szkła kontaktowe. To, jakie rodzaje soczewek sprawdzą się w danym przypadku najlepiej, może być jednak w pewnym stopniu trudne do przewidzenia. Wydaje się więc, że dość dobrą opcją może okazać się osobiste przetestowanie obydwu z omawianych rozwiązań. 

Jakie szkła kontaktowe wybrać?

Z uwagi na mnogość współczesnych rozwiązań, w pełni zrozumiałe jest to, że każdy chce wiedzieć, jakie rodzaje soczewek sprawdzą się w jego przypadku najlepiej. Wiele zależy jednak od typu wady, osobistych preferencji czy budowy oka. Wydaje się zatem, że na pytanie o to, jak dobrać soczewki kontaktowe, każdorazowo powinien odpowiedzieć lekarz okulista i to po zbadaniu pacjenta. Sami możemy natomiast w pełni zdecydować o tym, czy wolimy soczewki miesięczne, czy też może dwutygodniowe bądź jednodniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem − 4 =