W przemyśle wykorzystywane są różne maszyny do wykonywania poszczególnych procesów produkcyjnych. Wiele z nich jest kluczowych dla profilu danego przedsiębiorstwa. Jednym z takich procesów jest z pewnością gięcie rur, które wykonywane jest na maszynach CNC – giętarkach.
Jak odbywa się gięcie rur?
Gięcie rur to proces produkcyjny, który wykonywany jest na automatycznych maszynach – giętarkach CNC. Podstawowym i jednym z pierwszych zadań jest więc przygotowanie programu do gięcia rur. Czynność ta spoczywa na dziale konstruktorskim, który tworzy program w oparciu o dostarczone materiały i specyfikację.
Etap projektowania jest niezmiernie ważny, ponieważ przekłada się później na jakość i dokładność wykonania poszczególnych elementów. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych serii produkcyjnych, gdzie błąd może prowadzić do dużych strat.
Stworzenie prototypu oraz kontrola jakości pozwala wyeliminować ewentualne nieprawidłowości i szybko korygować błędy, co zapewnia najwyższą jakość wykonania komponentów, a jednocześnie niweluje straty finansowe związane z niewłaściwie wykonanymi produktami.
Gdzie wykorzystywane jest gięcie rur?
Elementy gięte są powszechnie wykorzystywane w różnych branżach i do różnych zastosowań. Proces gięcia najczęściej spotykany jest w przypadku gięcia rur stosowanych w transporcie wody oraz gazu. Używane są do tego giętarki ręczne albo automatyczne, w zależności od potrzeb, skali przedsiębiorstwa oraz wykonywanych prac.
W branży chłodniczej również wykorzystuje się rury gięte, które są powszechnie stosowane w pompach ciepła. Rosnąca popularność pomp zwiększa również zapotrzebowanie na gięcie rur, ale nie jest to jedyna przestrzeń w chłodnictwie, gdzie stosowane są rury gięte. Gięcie rurek ma również zastosowanie w agregatach chłodniczych, monoblokach, czy też chłodnicach.
Pozostałe komponenty stosowane w chłodnictwie
Wszystkie niezbędne komponenty chłodnicze dostępne są w AiFO Components, czyli u czołowego producenta i dystrybutora rozwiązań i komponentów do produkcji mebli chłodniczych, neutralnych oraz wielu innych. W ofercie posiadają podstawowe komponenty, takie jak: skraplacze, parowniki, sprężarki, elementy grzewcze, profile i uszczelki, a także wiele niezbędnych akcesoriów. Uchwyty, klamki, zamki, nogi regulowane – to tylko niektóre z produktów wchodzących w skład hardware’u.